Swimming at the 1980 Summer Paralympics

Swimming at the 1980 Summer Paralympics consisted of 192 events.

Swimming
at the VI Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1976
1984

In certain events, there were only three competitors, thus guaranteeing each a medal upon successfully completing the race. In others, there were fewer than three; in the women's 4x100 metre freestyle relay C-D, for instance, the Canadian team swam unopposed, obtaining gold upon completing the event. The women's 3x50 metre medley relay CP C was the only event in which no medal was awarded. The United States team were the only competitors, but were disqualified during the race; thus, no team completed the event.[1]

Contents

Medal tableEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Poland (POL)39192381
2  Canada (CAN)25151353
3  Netherlands (NED)24151352
4  United States (USA)21152056
5  West Germany (FRG)19151145
6  Great Britain (GBR)1810735
7  Sweden (SWE)17221756
8  Israel (ISR)79319
9  Norway (NOR)48416
10  France (FRA)471021
11  Argentina (ARG)44311
12  Yugoslavia (YUG)2338
13  Mexico (MEX)2316
14  Spain (ESP)110617
15  Australia (AUS)18211
16  Jamaica (JAM)1304
17  Colombia (COL)1012
  New Zealand (NZL)1012
19  Iceland (ISL)1001
20  Finland (FIN)0336
21  Zimbabwe (ZIM)0235
22  Belgium (BEL)0156
23  Czechoslovakia (TCH)0112
  Switzerland (SUI)0112
25  Egypt (EGY)0101
26  Denmark (DEN)0033
  Japan (JPN)0033
28  Bahamas (BAH)0011
Totals (28 nations)192175158525


Participating nationsEdit

Medal summaryEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
Pekka Kantola
  Finland
Gary Birch
  Canada
25 m backstroke 1B
details
Karen Liljedal
  Sweden
Goran Eriksson
  Sweden
Mark Burger
  Canada
25 m backstroke 1C
details
Zbigniew Smyk
  Poland
Peter Hill
  Australia
Robert Ockvirk
  United States
25 m breaststroke 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
H. Tietze
  West Germany
Pekka Kantola
  Finland
25 m breaststroke 1B
details
Mark Burger
  Canada
G. Slupe
  United States
Fr. Procatus
  Belgium
25 m breaststroke 1C
details
Zbigniew Smyk
  Poland
Peter Hill
  Australia
Siegmar Henker
  West Germany
25 m butterfly 2
details
Andrzej Surala
  Poland
Assaf Agmon
  Israel
Yoshio Tsunoda
  Japan
25 m butterfly 3
details
Arkadiusz Pawlowski
  Poland
Miroslaw Owczarek
  Poland
Francisco Flores
  Spain
25 m butterfly 4
details
Scott Robeson
  United States
Anders Olsson
  Sweden
H. Vrieling
  Netherlands
25 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
Pekka Kantola
  Finland
H. Tietze
  West Germany
25 m freestyle 1B
details
Mark Burger
  Canada
G. Slupe
  United States
Eero Maki
  Finland
25 m freestyle 1C
details
Zbigniew Smyk
  Poland
Manfred Emmel
  West Germany
Robert Ockvirk
  United States
50 m backstroke 2
details
Andrzej Surala
  Poland
Januariusz Malyska
  Poland
Pascal Cornelis
  Belgium
50 m backstroke 3
details
Miroslaw Owczarek
  Poland
Henry Delgadallio
  Mexico
Andrew James Scott
  Zimbabwe
50 m backstroke CP C
details
C. Schuivens
  Netherlands
Goran Forsman
  Sweden
Kare Adler
  Norway
50 m backstroke E1
details
Andrzej Wojciechowski
  Poland
Roko Mikelin
  Yugoslavia
Jorn Nielsen
  Denmark
50 m backstroke F
details
Karl Schroeder
  West Germany
Baruch Peretzman
  Israel
Shoji Inoshita
  Japan
50 m backstroke F1
details
B. Perry
  France
R. Scharmentke
  West Germany
Andreas Brand
  West Germany
50 m backstroke J
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Charlie Tapscott
  Australia
Johan Zegers
  Netherlands
50 m breaststroke 2
details
Andrzej Surala
  Poland
Januariusz Malyska
  Poland
Assaf Agmon
  Israel
50 m breaststroke 3
details
Miroslaw Owczarek
  Poland
Joseph Wanger
  Israel
Arkadiusz Pawlowski
  Poland
50 m breaststroke CP C
details
Goran Forsman
  Sweden
Kare Adler
  Norway
C. Schuivens
  Netherlands
50 m breaststroke E1
details
Andrzej Wojciechowski
  Poland
K. Kampka
  West Germany
Roko Mikelin
  Yugoslavia
50 m breaststroke F
details
Baruch Peretzman
  Israel
Heikki Miettinen
  Finland
K. Petereit
  West Germany
50 m breaststroke F1
details
R. Scharmentke
  West Germany
Andreas Brand
  West Germany
B. Perry
  France
50 m breaststroke J
details
Gerrie de Hoop
  Netherlands
Tom Nordtvedt
  Norway
Johan Zegers
  Netherlands
50 m butterfly 5
details
Eugenio Jimenez
  Spain
Ryszard Machowczyk
  Poland
H. G. Heynen
  Netherlands
50 m freestyle 2
details
Andrzej Surala
  Poland
Assaf Agmon
  Israel
Pascal Cornelis
  Belgium
50 m freestyle 3
details
Miroslaw Owczarek
  Poland
Arkadiusz Pawlowski
  Poland
Francisco Flores
  Spain
50 m freestyle CP C
details
Kare Adler
  Norway
Goran Forsman
  Sweden
C. Schuivens
  Netherlands
50 m freestyle E1
details
Andrzej Wojciechowski
  Poland
Roko Mikelin
  Yugoslavia
Vangel Zabev
  Yugoslavia
50 m freestyle F
details
Karl Schroeder
  West Germany
Baruch Peretzman
  Israel
Shoji Inoshita
  Japan
50 m freestyle J
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Charlie Tapscott
  Australia
Gerrie de Hoop
  Netherlands
100 m backstroke 4
details
Scott Robeson
  United States
Adam Pielak
  Poland
Jeff Stanfield
  Canada
100 m backstroke 5
details
Ryszard Machowczyk
  Poland
Eugenio Jimenez
  Spain
Tore Nilsson
  Sweden
100 m backstroke 6
details
H. J. M. Legebeke
  Netherlands
G. Gattinger
  West Germany
Antonio Castello
  Mexico
100 m backstroke A
details
James Muirhead
  Great Britain
Frank Skaret
  Sweden
Scott Hegle
  United States
100 m backstroke B
details
Petter Fielding
  Sweden
Dean Winger
  United States
Steve Wilson
  United States
100 m backstroke C-D
details
G. Collins-Simpson
  Canada
Gary Gudgeon
  Australia
Pedro Mejía
  Colombia
100 m backstroke C1-D1
details
Denis Lapalme
  Canada
Erling Trondsen
  Norway
Willem van Laar
  Netherlands
100 m backstroke CP D
details
C. de Groen
  Netherlands
Chris Hampshire
  Great Britain
Regis Mettraux
  Switzerland
100 m backstroke E
details
M. Kers
  Netherlands
Andre van Buiten
  Netherlands
B. Koopman
  Netherlands
100 m breaststroke 4
details
D. P. Chambers
  New Zealand
Jeff Stanfield
  Canada
Anders Olsson
  Sweden
100 m breaststroke 5
details
Tore Nilsson
  Sweden
Ryszard Machowczyk
  Poland
G. Betega
  France
100 m breaststroke 6
details
Andrzej Blauciak
  Poland
H. J. M. Legebeke
  Netherlands
B. Jaillet
  France
100 m breaststroke A
details
Timothy McIsaac
  Canada
Hakan Karlsson
  Sweden
Jeff Wheatley
  United States
100 m breaststroke B
details
Steve Wilson
  United States
Dean Winger
  United States
Sixten Berner
  Sweden
100 m breaststroke C
details
Grzegorz Biela
  Poland
Ron Bolotin
  Israel
Sven Eryd
  Sweden
100 m breaststroke C1
details
Erling Trondsen
  Norway
Denis Lapalme
  Canada
Wieslaw Chorzepa
  Poland
100 m breaststroke CP D
details
J. van Dalen
  Netherlands
Robert Jernberg
  Sweden
Stig Osland
  Norway
100 m breaststroke D
details
Pedro Mejía
  Colombia
Larry Gardner
  Canada
W. Wecker
  West Germany
100 m breaststroke D1
details
Jozef Banfi
  Yugoslavia
J. Finch
  United States
Wolfgang Goris
  West Germany
100 m breaststroke E
details
M. Kers
  Netherlands
Andre van Buiten
  Netherlands
Janusz Kozak
  Poland
100 m butterfly 6
details
Uri Bergman
  Israel
G. Gattinger
  West Germany
B. Jaillet
  France
100 m butterfly A
details
Timothy McIsaac
  Canada
James Muirhead
  Great Britain
Scott Hegle
  United States
100 m butterfly B
details
Dean Winger
  United States
Petter Fielding
  Sweden
Steve Wilson
  United States
100 m butterfly C
details
Ron Bolotin
  Israel
G. Collins-Simpson
  Canada
Grzegorz Biela
  Poland
100 m butterfly D
details
Peter Aldous
  Great Britain
Roman Gronsky
  Czechoslovakia
Larry Gardner
  Canada
100 m butterfly E
details
Andre van Buiten
  Netherlands
Janusz Kozak
  Poland
G. Schweitzer
  West Germany
100 m freestyle 4
details
Anders Olsson
  Sweden
Shlomo Pinto
  Israel
Scott Robeson
  United States
100 m freestyle 5
details
H. G. Heynen
  Netherlands
Lars-Gunnar Andersson
  Sweden
Th. Godineau
  France
100 m freestyle 6
details
Uri Bergman
  Israel
Naser Eldin Nabil
  Egypt
G. Gattinger
  West Germany
100 m freestyle A
details
James Muirhead
  Great Britain
Timothy McIsaac
  Canada
Scott Hegle
  United States
100 m freestyle B
details
Dean Winger
  United States
Steve Wilson
  United States
Petter Fielding
  Sweden
100 m freestyle C-D
details
Ron Bolotin
  Israel
Sven Eryd
  Sweden
Gary Gudgeon
  Australia
100 m freestyle C1-D1
details
Willem van Laar
  Netherlands
Erling Trondsen
  Norway
Denis Lapalme
  Canada
100 m freestyle CP D
details
C. de Groen
  Netherlands
Stig Osland
  Norway
Robert Jernberg
  Sweden
100 m freestyle E
details
M. Kers
  Netherlands
B. Koopman
  Netherlands
Janusz Kozak
  Poland
400 m freestyle C-D
details
Gary Gudgeon
  Australia
Grzegorz Biela
  Poland
Ron Bolotin
  Israel
2x25 m individual medley F1
details
B. Perry
  France
Andreas Brand
  West Germany
David Foppolo
  France
3x25 m individual medley 2
details
Andrzej Surala
  Poland
Januariusz Malyska
  Poland
Assaf Agmon
  Israel
3x50 m individual medley C1
details
Erling Trondsen
  Norway
Willem van Laar
  Netherlands
Wieslaw Chorzepa
  Poland
3x50 m individual medley D1
details
Jozef Banfi
  Yugoslavia
Wolfgang Goris
  West Germany
J. T. M. Bakx
  Netherlands
3x50 m individual medley E1
details
Andrzej Wojciechowski
  Poland
Roko Mikelin
  Yugoslavia
Vangel Zabev
  Yugoslavia
3x50 m individual medley F
details
Karl Schroeder
  West Germany
Baruch Peretzman
  Israel
K. Petereit
  West Germany
4x25 m individual medley 3
details
Arkadiusz Pawlowski
  Poland
Miroslaw Owczarek
  Poland
Francisco Flores
  Spain
4x50 m individual medley 4
details
Scott Robeson
  United States
Anders Olsson
  Sweden
Lars Olsson
  Sweden
4x50 m individual medley 5
details
Ryszard Machowczyk
  Poland
Lars-Gunnar Andersson
  Sweden
Eugenio Jimenez
  Spain
4x50 m individual medley 6
details
Uri Bergman
  Israel
G. Gattiner
  West Germany
Zbigniew Sajkiewicz
  Poland
4x50 m individual medley A
details
Timothy McIsaac
  Canada
Scott Hegle
  United States
Hakan Karlsson
  Sweden
4x50 m individual medley B
details
Dean Winger
  United States
Petter Fielding
  Sweden
Sixten Berner
  Sweden
4x50 m individual medley C
details
G. Collins-Simpson
  Canada
Gary Gudgeon
  Australia
Grzegorz Biela
  Poland
4x50 m individual medley D
details
Gerard van Vliet
  Netherlands
Kurt Paetzold
  Switzerland
Roman Gronsky
  Czechoslovakia
4x50 m individual medley E
details
M. Kers
  Netherlands
Andre van Buiten
  Netherlands
Janusz Kozak
  Poland
4x100 m individual medley A
details
Timothy McIsaac
  Canada
James Muirhead
  Great Britain
Jeff Wheatley
  United States
4x100 m individual medley B
details
Steve Wilson
  United States
Sixten Berner
  Sweden
Lee Grenon
  Canada
3x25 m freestyle relay 1A-1C
details
  West Germany (FRG)
Manfred Emmel
Siegmar Henker
H. Tietze
  United States (USA)
Robert Ockvirk
G. Slupe
D. Wallen
  Canada (CAN)
Gary Birch
Mark Burger
T. Parker
3x50 m freestyle relay E-F
details
  West Germany (FRG) None None
3x50 m freestyle relay E1-F1
details
  West Germany (FRG)   France (FRA) None
3x50 m medley relay 2-4
details
  Poland (POL)   Israel (ISR)   New Zealand (NZL)
3x100 m freestyle relay C1-D1
details
  Netherlands (NED) None None
3x100 m medley relay CP D
details
  Netherlands (NED)   France (FRA)   Belgium (BEL)
4x50 m freestyle relay 2-6
details
  Israel (ISR)   Poland (POL)   United States (USA)
4x100 m freestyle relay A-B
details
  United States (USA)   Sweden (SWE)   Canada (CAN)
4x100 m freestyle relay C-D
details
  West Germany (FRG)   Great Britain (GBR) None
4x100 m medley relay 1A-6
details
  Sweden (SWE)   Poland (POL)   France (FRA)
4x100 m medley relay A-B
details
  United States (USA)   Sweden (SWE)   Canada (CAN)
4x100 m medley relay C
details
  Great Britain (GBR) None None
4x100 m medley relay D
details
  West Germany (FRG) None None

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1A
details
Karen Donaldson
  United States
Josefina Cornejo
  Mexico
Eugenia Garcia
  Argentina
25 m backstroke 1B
details
Martha Sandoval
  Mexico
Monica Lopez
  Argentina
Eileen Robertson
  Zimbabwe
25 m backstroke 1C
details
Isabel Barr
  Great Britain
Kerstin Eriksson
  Sweden
None
25 m breaststroke 1A
details
Eugenia Garcia
  Argentina
Sandra James
  Zimbabwe
None
25 m breaststroke 1B
details
Monica Lopez
  Argentina
Eileen Robertson
  Zimbabwe
B. Baum
  United States
25 m breaststroke 1C
details
Isabel Barr
  Great Britain
None None
25 m butterfly 2
details
D. Weber
  West Germany
Syd Jacobs
  United States
Malgorzata Kopec
  Poland
25 m butterfly 3
details
Monika Lundborg
  Sweden
Marcella Rizzotto
  Argentina
Malgorzata Adamik
  Poland
25 m butterfly 4
details
G. Ignaczuk
  Poland
Teresa Herreras
  Spain
Irene Wownuk
  Canada
25 m freestyle 1A
details
Karen Donaldson
  United States
Josefina Cornejo
  Mexico
Eugenia Garcia
  Argentina
25 m freestyle 1B
details
Martha Sandoval
  Mexico
Monica Lopez
  Argentina
Eileen Robertson
  Zimbabwe
25 m freestyle 1C
details
Isabel Barr
  Great Britain
Kerstin Eriksson
  Sweden
None
50 m backstroke 2
details
M. Price
  Great Britain
D. Weber
  West Germany
Malgorzata Kopec
  Poland
50 m backstroke 3
details
Malgorzata Adamik
  Poland
Nella McPherson
  Jamaica
Marcella Rizzotto
  Argentina
50 m backstroke CP C
details
M. van der Meer
  Netherlands
E. Lauwers
  Belgium
Dorthe Bach
  Denmark
50 m backstroke F
details
M. H. Allard
  France
Marjorie Seargeant
  Canada
None
50 m backstroke F1
details
U. Sievert
  West Germany
None None
50 m backstroke J
details
Josee Lake
  Canada
J. van den Zaag
  Netherlands
Carina Essberg
  Sweden
50 m breaststroke 2
details
Margit Quell
  West Germany
D. Weber
  West Germany
M. Price
  Great Britain
50 m breaststroke 3
details
Marcella Rizzotto
  Argentina
Nella McPherson
  Jamaica
Monika Lundborg
  Sweden
50 m breaststroke CP C
details
Eva Lundkvist
  Sweden
M. van der Meer
  Netherlands
Dorthe Bach
  Denmark
50 m breaststroke E1
details
S. Karlsdottir
  Iceland
None None
50 m breaststroke F
details
Marjorie Seargeant
  Canada
M. H. Allard
  France
None
50 m breaststroke F1
details
Petra Schad
  West Germany
U. Sievert
  West Germany
None
50 m breaststroke J
details
Josee Lake
  Canada
Jolande van de Zaag
  Netherlands
None
50 m butterfly 5
details
C. Swanepoel
  West Germany
L. Wilkinson
  Great Britain
Malgorzata Kozlowska
  Poland
50 m freestyle 2
details
M. Price
  Great Britain
D. Weber
  West Germany
Irena Rusewicz
  Poland
50 m freestyle 3
details
Marcella Rizzotto
  Argentina
Monika Lundborg
  Sweden
D. Smith
  Great Britain
50 m freestyle CP C
details
M. van der Meer
  Netherlands
Eva Lundkvist
  Sweden
E. Lauwers
  Belgium
50 m freestyle F
details
Marjorie Seargeant
  Canada
M. H. Allard
  France
None
50 m freestyle J
details
Josee Lake
  Canada
J. van den Zaag
  Netherlands
Carina Essberg
  Sweden
100 m backstroke 4
details
G. Ignaczuk
  Poland
Teresa Herreras
  Spain
C. Salden
  Netherlands
100 m backstroke 5
details
C. Swanepoel
  West Germany
Malgorzata Kozlowska
  Poland
L. Wilkinson
  Great Britain
100 m backstroke 6
details
Agnieszka Ogorzelska
  Poland
Pilar Jabaloyas
  Spain
None
100 m backstroke A
details
Yvette Michel
  Canada
Susan Card
  United States
Andrea Rossi
  Canada
100 m backstroke B
details
Trischa Zorn
  United States
Marie van Liere
  United States
Missy Akins
  United States
100 m backstroke C-D
details
Jackie Mitchell
  Canada
Monica Vaughan
  Great Britain
Helen Ronnegard
  Sweden
100 m backstroke C1-D1
details
Ewa Dudka
  Poland
Mirjam Sanders
  Netherlands
Maj Britt Mastad
  Norway
100 m backstroke CP D
details
Ineke Hageraats
  Netherlands
W. Poortvliet
  Netherlands
Gayle Ginnish
  United States
100 m backstroke E
details
Annelie Ahrenstrand
  Sweden
Anna Korniewicz
  Poland
Isabelle Duranceau
  France
100 m breaststroke 4
details
G. Ignaczuk
  Poland
Teresa Herreras
  Spain
Jenny Orpwood
  Great Britain
100 m breaststroke 5
details
C. Swanepoel
  West Germany
Malgorzata Kozlowska
  Poland
L. Wilkinson
  Great Britain
100 m breaststroke 6
details
Agnieszka Ogorzelska
  Poland
Pilar Jabaloyas
  Spain
None
100 m breaststroke A
details
Yvette Michel
  Canada
Lorraine Robinson
  Great Britain
M. Huyben
  Netherlands
100 m breaststroke B
details
Missy Akins
  United States
Lisa Bentz
  Canada
J. Tree
  Great Britain
100 m breaststroke C
details
Cheryl Kristiansen
  Canada
None None
100 m breaststroke C1
details
Lucyna Krajewska
  Poland
Mirjam Sanders
  Netherlands
Ewa Dudka
  Poland
100 m breaststroke CP D
details
Ineke Hageraats
  Netherlands
Inger Johanne Martinsen
  Norway
Vibeke Hagen
  Norway
100 m breaststroke D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Jackie Mitchell
  Canada
Jan Wilson
  United States
100 m breaststroke D1
details
Sarah Newland
  Jamaica
Maj Britt Mastad
  Norway
Bozena Czopek
  Poland
100 m breaststroke E
details
Annelie Ahrenstrand
  Sweden
Anna Korniewicz
  Poland
Isabelle Duranceau
  France
100 m butterfly 6
details
Agnieszka Ogorzelska
  Poland
Pilar Jabaloyas
  Spain
None
100 m butterfly A
details
Andrea Rossi
  Canada
Carolyn Connors
  Australia
Sandy Dunne
  United States
100 m butterfly B
details
Trischa Zorn
  United States
Missy Akins
  United States
Eva Andersson
  Sweden
100 m butterfly C
details
Cheryl Kristiansen
  Canada
None None
100 m butterfly D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Margaret Nicholson
  Canada
Krystyna Sikorska
  Poland
100 m butterfly E
details
Annelie Ahrenstrand
  Sweden
Isabelle Duranceau
  France
Silvia Cornelissen
  Netherlands
100 m freestyle 4
details
G. Ignaczuk
  Poland
Monika Lindstrom
  Sweden
Teresa Herreras
  Spain
100 m freestyle 5
details
C. Swanepoel
  West Germany
L. Wilkinson
  Great Britain
Malgorzata Kozlowska
  Poland
100 m freestyle 6
details
Agnieszka Ogorzelska
  Poland
Pilar Jabaloyas
  Spain
Christine Morgan
  Bahamas
100 m freestyle A
details
Yvette Michel
  Canada
Carolyn Connors
  Australia
Gunilla Moline
  Sweden
100 m freestyle B
details
Trischa Zorn
  United States
Eva Andersson
  Sweden
Missy Akins
  United States
100 m freestyle C-D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Jackie Mitchell
  Canada
Karen Gesierich
  West Germany
100 m freestyle C1-D1
details
Lucyna Krajewska
  Poland
Mirjam Sanders
  Netherlands
Sarah Baker
  Canada
100 m freestyle CP D
details
Ineke Hageraats
  Netherlands
Inger Johanne Martinsen
  Norway
W. Poortvliet
  Netherlands
100 m freestyle E
details
Annelie Ahrenstrand
  Sweden
Isabelle Duranceau
  France
F. Spivey
  United States
400 m freestyle C-D
details
Helen Ronnegard
  Sweden
Jackie Mitchell
  Canada
Margaret Nicholson
  Canada
2x50 m individual medley F1
details
Petra Schad
  West Germany
U. Sievert
  West Germany
None
3x25 m individual medley 2
details
M. Price
  Great Britain
D. Weber
  West Germany
Irena Rusewicz
  Poland
3x50 m individual medley C1
details
Lucyna Krajewska
  Poland
Mirjam Sanders
  Netherlands
Ewa Dudka
  Poland
3x50 m individual medley D1
details
Maj Britt Mastad
  Norway
Sarah Newland
  Jamaica
Bozena Czopek
  Poland
3x50 m individual medley F
details
M. H. Allard
  France
None None
4x25 m individual medley 3
details
Monika Lundborg
  Sweden
D. Smith
  Great Britain
Malgorzata Adamik
  Poland
4x50 m individual medley 4
details
G. Ignaczuk
  Poland
Teresa Herreras
  Spain
M. Crespeau
  France
4x50 m individual medley 5
details
C. Swanepoel
  West Germany
Malgorzata Kozlowska
  Poland
L. Wilkinson
  Great Britain
4x50 m individual medley 6
details
Agnieszka Ogorzelska
  Poland
Pilar Jabaloyas
  Spain
None
4x50 m individual medley A
details
Yvette Michel
  Canada
Andrea Rossi
  Canada
Carolyn Connors
  Australia
4x50 m individual medley B
details
Trischa Zorn
  United States
Missy Akins
  United States
Marie van Liere
  United States
4x50 m individual medley C
details
Cheryl Kristiansen
  Canada
None None
4x50 m individual medley D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Jackie Mitchell
  Canada
Britt-Marie Samuelsson
  Sweden
4x50 m individual medley E
details
Annelie Ahrenstrand
  Sweden
Isabelle Duranceau
  France
Anna Korniewicz
  Poland
4x100 m individual medley A
details
Kim Kilpatrick
  Canada
None None
4x100 m individual medley B
details
Trischa Zorn
  United States
Marie van Liere
  United States
Eva Andersson
  Sweden
3x25 m freestyle relay 1A-1C
details
  United States (USA)
Karen Donaldson
Sharon Myers
C. Patton
  Argentina (ARG)
Eugenia Garcia
Monica Lopez
Susana Masciotra
None
3x50 m medley relay 2-4
details
  Poland (POL)   Great Britain (GBR)   United States (USA)
3x50 m medley relay CP C
details
None None None
3x100 m freestyle relay C1-D1
details
  Poland (POL) None None
3x100 m medley relay CP D
details
  Netherlands (NED)   United States (USA)   France (FRA)
4x50 m freestyle relay 2-6
details
  Great Britain (GBR)   Poland (POL) None
4x100 m freestyle relay A-B
details
  United States (USA)   Canada (CAN)   West Germany (FRG)
4x100 m freestyle relay C-D
details
  Canada (CAN) None None
4x100 m medley relay 1A-6
details
  Poland (POL)   Netherlands (NED)   Spain (ESP)
4x100 m medley relay A-B
details
  United States (USA)   Canada (CAN) None

ReferencesEdit