List of railway routes in Berlin and Brandenburg

The List of railway routes in Berlin and Brandenburg provides a list of all railway routes in Brandenburg and Berlin, eastern Germany. This includes Intercity-Express, Intercity, Regional-Express, Regionalbahn and S-Bahn Berlin services. In the route tables, the major stations are shown in bold text. Where intermediate stations are not given, these are replaced by three dots "...". The information is up to date to October 2020.

Regional servicesEdit

The following Regional-Express and Regionalbahn services run through Berlin and Brandenburg.

Line Route KBS Frequency Material Operator Image
FEX
Flughafen-Express
Berlin Hauptbahnhof (tief)Berlin GesundbrunnenBerlin OstkreuzFlughafen BER - Terminal 1-2 209.9 30 min DBAG Class 147 + Double deck stock DB Regio Nordost
IRE 1 Hamburg HbfHamburg-HarburgLüneburgUelzenSalzwedelStendalBerlin-SpandauBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin Ostbahnhof 1 or 2× per day DB Class 182 + coaching stock DB Regio Nordost
RE 1 Magdeburg HbfMagdeburg-NeustadtMagdeburg-HerrenkrugBiederitzGerwischMöserBurg (Magdeburg)Güsen (bei Genthin)GenthinWusterwitzKirchmöserBrandenburg HbfGötzGroß KreutzWerder (Havel)Potsdam Park SanssouciPotsdam CharlottenhofPotsdam HbfBerlin WannseeBerlin-CharlottenburgBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin AlexanderplatzBerlin OstbahnhofBerlin-OstkreuzErknerFangschleuseHangelsbergFürstenwalde (Spree)BerkenbrückBriesen (Mark)Jacobsdorf (Mark)PillgramFrankfurt (Oder)-RosengartenFrankfurt (Oder) (- EisenhüttenstadtGubenCottbus) 201, 211, 260 60 min (Magdeburg-Brandenburg)
30 min (Brandenburg-Frankfurt)
peak hour services (Frankfurt-Cottbus)
DB Class 182 + Double deck stock DB Regio Nordost
RE 2 WismarDorf MecklenburgMoidentinBad KleinenLübstorfSchwerin HbfSchwerin MitteSchwerin SüdHolthusenSülstorfRastowLüblow (Meckl)LudwigslustGrabow (Meckl)KarstädtWittenbergeBad WilsnackGlöwenBreddinNeustadt (Dosse)Friesack (Mark)PaulinenaueNauenFalkenseeBerlin-SpandauBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin Alexanderplatz (- Berlin Ostbahnhof) – Berlin-OstkreuzKönigs WusterhausenBrand Tropical IslandsLübben (Spreewald)LübbenauVetschauCottbus 170, 202 60 min (Wittenberge-Cottbus)
120 min (Wismar-Cottbus)
ET 445.1 ODEG
RE 3 Stralsund HbfMiltzowGreifswaldGreifswald SüdGroß KiesowZüssowKlein BünzowAnklamDucherowFerdinandshofJatznickPasewalkNechlinPrenzlauSeehausenWarnitzWilmersdorfAngermündeChorinBritzEberswalde HbfBernau bei BerlinBerlin-GesundbrunnenBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstLudwigsfeldeThyrowTrebbinWoltersdorf/Nuthe-UrstromtalLuckenwaldeJüterbogOehnaLinda (Elster)Holzdorf (Elster)Herzberg (Elster)Falkenberg (Elster)Bad LiebenwerdaElsterwerda-Biehla

branch line: SchwedtSchwedt MittePinnowAngermünde
branch line: JüterbogNiedergörsdorfBlönsdorfKlebitzZahnaLutherstadt Wittenberg

203 Stralsund–Falkenberg 1× per 2 hours (with connecting service RB61 Schwedt–Angermünde) Falkenberg–Elsterwerda-Biehla 1× per 4 hours, Schwedt–Lutherstadt Wittenberg 1× per 2 hours DB Class 112 + Double deck stock DB Regio Nordost
RE 4 (Stendal –) RathenowNennhausenBuschowWustermarkElstalDallgow-DöberitzBerlin-StaakenBerlin-SpandauBerlin JungfernheideBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstTeltowGroßbeerenBirkengrundLudwigsfelde (- TrebbinLuckenwaldeJüterbog) 1× per hour ET 445.1 ODEG
RE 5 Rostock HbfGüstrowWaren (Müritz)Neustrelitz HbfFürstenberg (Havel)GranseeLöwenberg (Mark)OranienburgBerlin-GesundbrunnenBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstBlankenfeldeDahlewitzRangsdorfDabendorfZossenWünsdorf-WaldstadtNeuhof bei ZossenBaruthKlasdorf-GlashütteGolßenDrahnsdorfLuckau-UckroWalddrehnaDoberlug-KirchhainRückersdorfHohenleipischElsterwerda

branch line: Stralsund HbfZarrendorfElmenhorstWittenhagenGrimmenRakowDemminUtzedelSternfeldGnevkowAltentreptowNeubrandenburgBurg Stargard (Meckl)Cammin (Meckl)Blankensee (Meckl)Neustrelitz Hbf

205 Rostock–Wittenberg 1× per 2 hours (with connecting services Stralsund–Neustrelitz), Stralsund–Elsterwerda 1× per 2 hours DB Class 112 + Double deck stock DB Regio Nordost
RE 6 WittenbergeWeisenPerlebergGroß PankowPritzwalkHeiligengrabeLiebenthal (Prignitz)Wittstock (Dosse)Dossow (Prignitz)FretzdorfNetzebandWalslebenNeuruppin WestNeuruppin Rheinsberger TorWustrau-RadenslebenBeetz-SommerfeldKremmenVelten (Mark)HennigsdorfFalkenseeBerlin-SpandauBerlin JungfernheideBerlin Gesundbrunnen 206 1× per hour (Berlin-Spandau – Berlin Gesundbrunnen Monday-Friday at peak times) VT 648 DB Regio Nordost
RE 7 Dessau HbfRoßlau (Elbe)Jeber-BergfriedenMedewitz (Mark)Wiesenburg (Mark)Bad BelzigBaitzBrück (Mark)BorkheideBeelitz-HeilstättenSeddinMichendorfWilhelmshorstPotsdam-RehbrückePotsdam Medienstadt BabelsbergBerlin WannseeBerlin-CharlottenburgBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin AlexanderplatzBerlin OstbahnhofBerlin-OstkreuzFlughafen BER - Terminal 1-2BlankenfeldeDahlewitzRangsdorfDabendorfZossenWünsdorf-Waldstadt 207 1× per hour ET 442 DB Regio
RE 10 Leipzig Hbf ... Eilenburg ... Torgau ... Falkenberg (Elster) ... Doberlug-Kirchhain ... Cottbus 215 1× per 2 hours ET 442 DB Regio
RE 14 Dessau Hbf – Roßlau (Elbe) – Coswig (Anh) Hp – Lutherstadt Wittenberg-Piesteritz – Lutherstadt Wittenberg Altstadt – Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster) ET 1442 DB Regio
RE 15 Hoyerswerda ... Ruhland ... Großenhain ... Coswig (b Dresden) ... Cossebaude ... Dresden Hbf 225 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RE 18 Cottbus ... SenftenbergRuhland ... Großenhain ... Coswig (Dresden) ... Dresden Hbf 208 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RE 66 Berlin-GesundbrunnenBernau (b Berlin)Eberswalde HbfAngermündePassow (Uckermark)Schönow (Angermünde)CasekowPetershagen (Uckermark)TantowSzczecin Gumieńce (PL) – Szczecin Główny (PL) 3x/day DB Class 628 DB Regio Nordost
RB 10 Berlin SüdkreuzBerlin Potsdamer PlatzBerlin HbfBerlin JungfernheideBerlin-SpandauBerlin AlbrechtshofSeegefeldFalkenseeFinkenkrugBrieselangNauen 209.14 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio
RB 11 Frankfurt (Oder)Kraftwerk FinkenheerdWiesenauZiltendorfEisenhüttenstadtNeuzelleWellmitzCoschenGubenKerkwitzJänschwalde OstJänschwaldePeitz OstTeichlandCottbus-Willmersdorf NordCottbus-MerzdorfCottbus-SandowCottbus 1× per hour ET 442 DB Regio
RB 12 Berlin OstkreuzBerlin-LichtenbergBerlin-HohenschönhausenOranienburgSachsenhausen (Nordb)NassenheideGrünebergLöwenberg (Mark)BergsdorfZehdenick (Mark)Zehdenick-NeuhofVogelsang (Kr Gransee)HammelspringTemplinTemplin Stadt 1× per hour VT 643 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 13 Berlin JungfernheideBerlin-SpandauBerlin-StaakenDallgow-DöberitzElstalWustermark 209.13 1× per hour (Monday-Friday peak hours) ET 442 DB Regio
RB 14 Flughafen BER - Terminal 1-2Berlin-OstkreuzBerlin OstbahnhofBerlin AlexanderplatzBerlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-SpandauBerlin AlbrechtshofSeegefeldFalkenseeFinkenkrugBrieselangNauen 209.14 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 20 OranienburgBirkenwerderHohen Neuendorf WestHennigsdorfGolmPotsdam Park SanssouciPotsdam CharlottenhofPotsdam Hbf 209.20 1× per hour (Monday-Friday) ET 442 DB Regio Nordost
RB 21 Berlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-WannseeGriebnitzseePotsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam Park SanssouciGolmMarquardtPriortWustermark 209.21 1× per hour (Monday-Friday), at weekends 1× per 2 hours and only between Potsdam Hbf and Wustermark ET 442 DB Regio Nordost
RB 22 Berlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-WannseeGriebnitzseePotsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam Park SanssouciGolmSaarmundLudwigsfelde-StruveshofFlughafen BER - Terminal 1-2Königs Wusterhausen 209.21
209.22
1× per hour, at weekends only between Potsdam Hbf and Königs Wusterhausen ET 442 DB Regio Nordost
RB 23 Potsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam PirschheideCaputh-GeltowCaputh-SchwielowseeFerch-LienewitzSeddinMichendorf 209.23 1× per hour, 1× per 2 hours at weekends ET 442 DB Regio Nordost
RB 24 Eberswalde HbfMelchowBiesenthalRüdnitzBernau (b Berlin)Berlin-HohenschönhausenBerlin-LichtenbergBerlin OstkreuzBerlin-SchöneweideKönigs WusterhausenZeesenBestenseeGroß KörisHalbeOderinBrand Tropical IslandsSchönwalde (Spreewald)LubolzLübben (Spreewald)LübbenauCalau (Niederlausitz)LuckaitztalAltdöbernGroßräschenSedlitz OstSenftenberg 209.24 1× per hour ET 442 DB Regio Nordost
RB 25 Berlin OstkreuzBerlin-LichtenbergAhrensfeldeAhrensfelde FriedhofAhrensfelde NordBlumberg-RehhahnBlumberg (b Berlin)Seefeld (Mark)Werneuchen 1× per hour VT 643 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 26 Berlin OstkreuzBerlin-LichtenbergBerlin-MahlsdorfStrausbergHerrenseeRehfeldeMüncheberg (Mark)ObersdorfTrebnitz (Mark)Alt RosenthalSeelow-GusowWerbigGolzow (Oderbruch)GorgastKüstrin-KietzKostrzyn (– WitnicaGorzów Wielkopolski WieprzyceGorzów WielkopolskiStrzelce Krajeńskie WschódNowe DrezdenkoKrzyż) 1× per hour, 1× per day (Berlin-Krzyż) Bombardier Talent
Pesa Link
DB Class 628 (Berlin-Krzyż)
Niederbarnimer Eisenbahn
RB 27 (Berlin-Gesundbrunnen –)/Berlin-Karow – Schönerlinde – Schönwalde (Barnim) – Basdorf – Wandlitz – Wandlitzsee – Klosterfelde – Lottschesee – Ruhlsdorf-Zerpenschleuse – Klandorf – Groß Schönebeck (Schorfheide) 1× per hour (Berlin-Karow-Klosterfelde), 1× per 2 hours (Klosterfelde-Groß Schönebeck) VT 643 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 27 (Berlin-Gesundbrunnen –)/Berlin-Karow – Schönerlinde – Schönwalde (Barnim) – Basdorf – Zühlsdorf – Wensickendorf – Schmachtenhagen 1× per hour (weekdays: Berlin-Karow-Wensickendorf; weekends: Berlin-Karow-Schmachtenhagen) VT 643 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 31 Elsterwerda-BiehlaElsterwerdaPrösen OstFrauenhainZabeltitzGroßenhain Cottb BfPriestewitzNiederauWeinböhlaCoswig (b Dresden)Radebeul-NaundorfNiederwarthaCossebaudeDresden-StetzschDresden-KemnitzDresden-CottaDresden-FriedrichstadtDresden Hauptbahnhof 1× per 2 hours Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 33 Berlin-WannseePotsdam Medienstadt BabelsbergPotsdam-RehbrückeWilhelmshorstMichendorfBeelitz StadtElsholzBuchholz (Zauche)TreuenbrietzenTreuenbriezen SüdAltes LagerJüterbog 1× per hour (weekdays)
1× per 2 hours (weekends)
VT 646 ODEG
RB 34 StendalHämertenSchönhausen (Elbe)GroßwudickeRathenow 1× per 2 hours VT 640 HANS
RB 35 Fürstenwalde (Spree)Fürstenwalde (Spree) SüdBad SaarowBad Saarow Klinikum 1× per hour VT 650 NEB
RB 36 Königs WusterhausenNiederlehmeZernsdorfKablowFriedersdorf (b Königs Wusterhausen)Kummersdorf (b Storkow)Storkow (Mark)HubertushöheWendisch-RietzLindenberg (Mark)Buckow (b Beeskow)BeeskowOegelnSchneeberg (Mark)Grunow (Niederlausitz)MixdorfMüllrose (– Helenesee) – Frankfurt (Oder)-NeuberesinchenFrankfurt (Oder) 1× per hour VT 650 NEB
RB 41 Lübben (Spreewald)Lübbenau (Spreewald)RadduschVetschauKunersdorfKolkwitzCottbus 1× per 2 hours VT 650 ODEG
RB 43 Cottbus HauptbahnhofKolkwitz SüdCalau (Niederlausitz)Gollmitz (Niederlausitz)Finsterwalde (Niederlausitz)Doberlug-KirchhainSchönborn (Doberlug)BeutersitzUebigauFalkenberg (Elster)Herzberg (Elster) 1× per 2 hours ET 442 DB Regio
RB 45 Elsterwerda – Prösen – Prösen West – Gröditz (Riesa) – Tiefenau – Wülknitz – Zeithain – Riesa – Seerhausen – Stauchitz – Ostrau – Zschaitz – Döbeln Hbf – Limmritz (Sachs) – Mittweida – Altmitweida – Ottendorf (Mittweida) – Oberlichtenau – Chemnitz Kinderwaldstätte – Chemnitz Hbf 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) ET 1440 Mitteldeutsche Regiobahn
RB 46 CottbusCottbus-SandowKlingeForst (Lausitz) 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) VT 642 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 49 Cottbus – Leuthen (Cottbus) – Drebkau – Neupetershain – Bahnsdorf – Sedlitz Ost – Senftenberg – Schwarzheide Ost – Ruhland – Lauchhammer – Plessa – Elsterwerda-Biehla – Bad Liebenwerda – Falkenberg (Elster) 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RB 51 RathenowMögelinPremnitz NordPremnitz ZentrumDöberitzPritzerbeFohrdeGördenBrandenburg AltstadtBrandenburg Hbf 206.51 1× per hour VT 646 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 51 (Saxony-Anhalt) Dessau Hbf – Roßlau (Elbe) – Meinsdorf – Klieken – Coswig (Anh) – Griebo – Lutherstadt Wittenberg-Piesteritz – Lutherstadt Wittenberg Altstadt – Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster)/– Zörnigall – Bülzig – Zahna Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 54 Berlin-LichtenbergBerlin-GesundbrunnenLöwenberg (Mark)Herzberg (Mark)Lindow (Mark)Rheinsberg (Mark) Infrequent Bombardier Talent
Pesa Link
Niederbarnimer Eisenbahn
RB 55 KremmenSchwanteVehlefanzBärenklauVelten (Mark)Hennigsdorf 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) DB Class 648 DB Regio Nordost
RB 60 Eberswalde Hbf – Niederfinow – Falkenberg (Mark) – Bad Freienwalde (Oder) – Altranft – Wriezen – Neutrebbin – Letschin – Werbig – Seelow (Mark) – Schönfließ DorfFrankfurt (Oder) 209.60 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) VT 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 61 SchwedtSchwedt MittePinnowAngermünde 1× per 2 hours (weekdays only) VT 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 62 Eberswalde HbfBritzChorinAngermündeWilmersdorfWarnitzSeehausenPrenzlau 209.62 (Monday-Friday) VT 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 63 Eberswalde HauptbahnhofBritzGolzow (b Eberswalde)Alt HüttendorfJoachimsthal KaiserbahnhofJoachimsthalFriedrichswaldeRingenwalde (b Templin)GötschendorfMilmersdorfTemplin-AhrensdorfTemplin Stadt 209.63 1× per 2 hours VT 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 65 Cottbus HauptbahnhofNeuhausen (Cottbus)BagenzSprembergSchleifeWeißwasser (Oberlausitz)RietschenHähnichenUhsmannsdorfHorkaKodersdorfGörlitzGörlitz-WeinhübelHagenwerderKrzewina ZgorzeleckaHirschfeldeZittau 1× per hour VT 642 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 66 AngermündePassow (Uckermark)Schönow (Angermünde)CasekowPetershagen (Uckermark)TantowSzczecin Gumieńce (PL) – Szczecin Główny (PL) 5x/day VT 646 DB Regio Nordost
RB 73 Neustadt (Dosse) – Wusterhausen (Dosse) – Kyritz – Wutike – Rosenwinkel – Blumenthal (Mark) – Bölzke – Sarnow – Pritzwalk 1× per hour (Monday-Friday: Neustadt-Kyritz), 1× per 2 hours (Monday-Friday: Neustadt-Pritzwalk), 1× per 4 hours (weekends) VT 626
VT 670
VT 672
HANS
RB 74 Pritzwalk West – Pritzwalk – Pritzwalk Hainholz – Falkenhagen Gewerbepark Prignitz – Brügge (Prign) – Meyenburg Infrequent (Monday-Friday), 1× per 4 hours (weekends) VT 626
VT 670
VT 672
HANS
RB 80 Halle (Saale) Hbf – Hohenthurm – Landsberg (bei Halle/Saale) – Brehna – Roitzsch – Bitterfeld (– Greppin – Wolfen)/– MuldensteinBurgkemnitzGräfenhainichenRadisBergwitzPratauLutherstadt Wittenberg (– Zörnigall – Bülzig – Zahna – Blönsdorf – Niedergörsdorf – Jüterbog) Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 81 (BitterfeldMuldensteinBurgkemnitzGräfenhainichenRadisBergwitzPratau –) Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster) Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 91 (Berlin-Lichtenberg –) Frankfurt (Oder)SłubiceKunowiceRzepin – Jerzmanice Lubuskie – Gądków Wielki – Budachów – Bytnica – Radnica – Będów – Nietkowice – Czerwieńsk – Przylep – Zielona Góra Infrequent SA139 DB Regio Nordost
Przewozy Regionalne
RB 93 Forst (Lausitz)ZasiekiTupliceTuplice DębinkaŁużyckieSieniawa ŻarskaŻaryŻagań Infrequent SA105 Przewozy Regionalne

Berlin S-BahnEdit

Line Route KBS Frequency Material Operator Image
  WannseeNikolasseeSchlachtenseeMexikoplatzZehlendorfSundgauer StraßeLichterfelde WestBotanischer GartenRathaus SteglitzFeuerbachstraßeFriedenauSchönebergJulius-Leber-BrückeYorckstraßeAnhalter BahnhofPotsdamer PlatzBrandenburger TorFriedrichstraßeOranienburger StraßeNordbahnhofHumboldthainGesundbrunnenBornholmer StraßeWollankstraßeSchönholzWilhelmsruhWittenau - WaidmannslustHermsdorfFrohnauHohen NeuendorfBirkenwerderBorgsdorfLehnitzOranienburg 200.1 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  BlankenfeldeMahlowLichtenradeSchichauwegBuckower ChausseeMarienfeldeAttilastraßePriesterwegSüdkreuzYorckstraßeAnhalter BahnhofPotsdamer PlatzBrandenburger TorFriedrichstraßeOranienburger StraßeNordbahnhofHumboldthainGesundbrunnenBornholmer StraßePankowPankow-HeinersdorfBlankenburgKarow - BuchRöntgentalZepernickBernau-FriedenstalBernau 200.2 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  Teltow StadtLichterfelde SüdOsdorfer StraßeLichterfelde OstLankwitzSüdendePriesterwegSüdkreuzYorckstraßeAnhalter BahnhofPotsdamer PlatzBrandenburger TorFriedrichstraßeOranienburger StraßeNordbahnhofHumboldthainGesundbrunnenBornholmer StraßeWollankstraßeSchönholzAlt-ReinickendorfKarl-Bonhoeffer-Nervenklinik - EichborndammTegelSchulzendorfHeiligenseeHennigsdorf 200.25 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  Teltow StadtFriedrichstraßeWaidmannslust 200.26 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  SpandauBerlin HauptbahnhofOstkreuzRummelsburgBetriebsbahnhof RummelsburgKarlshorstWuhlheideKöpenickHirschgartenFriedrichshagenRahnsdorfWilhelmshagenErkner 200.3 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  Ringbahn (clockwise) 200.4 6× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  Ringbahn (counter-clockwise) 200.4 6× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  Flughafen SchönefeldSchöneweideSüdkreuz 200.45 3× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  Königs WusterhausenSchöneweideSüdkreuzWestend 200.46 3× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  SpindlersfeldSchöneweideHermannstraße 200.47 3× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  Strausberg NordOstkreuzFriedrichstraßeBerlin HauptbahnhofWestkreuz 200.5 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  AhrensfeldeOstkreuzFriedrichstraßeBerlin HauptbahnhofPotsdam Hauptbahnhof 200.7 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  WartenbergLichtenbergOstkreuzBerlin Ostbahnhof 200.75 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
  ZeuthenSchöneweideOstkreuzBirkenwerder 200.8 3× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  GrünauSchöneweideOstkreuzPankow 200.85 3× per hour DBAG Class 480
DBAG Class 481
DBAG Class 485
S-Bahn Berlin
  Flughafen BER - Terminal 1-2WaßmannsdorfFlughafen BER - Terminal 5GrünbergalleeAltglienickeAdlershofBetriebsbahnhof SchöneweideSchöneweideBaumschulenwegPlänterwaldTreptower ParkWarschauer StraßeOstbahnhofJannowitzbrückeAlexanderplatzHackescher MarktFriedrichstraßeHauptbahnhofBellevueTiergartenZoologischer GartenSavignyplatzCharlottenburgWestkreuzMesse SüdHeerstraßeOlympiastadion - PichelsbergStresowSpandau 200.9 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin

See alsoEdit

External linksEdit

ReferencesEdit