Armenian First League

The Armenian First League is currently the second level football competition in Armenia after the Armenian Premier League. The competition exists mostly out of reserve teams of several Premier League clubs; however, other teams also participate. The reserve teams are not eligible for promotion to the highest level, resulting in situations where a club promotes even when they finish the season in a mid-table position.

Armenian First League
Founded1992; 28 years ago (1992)
CountryArmenia
Number of teams17
Level on pyramid2
Promotion toArmenian Premier League
Domestic cup(s)Armenian Independence Cup
Current championsJunior Sevan
(2019–20)
WebsiteOfficial
Current: 2019–20 Armenian First League

2019–20 Member ClubsEdit

Club Location Stadium Capacity
Alashkert-2 Yerevan Pyunik Stadium 780
Ani Yerevan Pyunik Stadium 780
Aragats Ashtarak Kasakhi Marzik Stadium 3,600
Ararat-2 Yerevan Dzoraghbyur Training Centre n/a
Ararat-Armenia-2 Yerevan Yerevan Football Academy n/a
BKMA Yerevan Vagharshapat Football Academy 300
Dilijan Dilijan UWC Dilijan Football Ground 500
Lernayin Artsakh Sisian Sisian City Stadium 500
Lokomotiv Yerevan Yerevan Mika Stadium 7,200
Masis Masis Dzoraghbyur Training Centre n/a
Pyunik-2 Yerevan Pyunik Stadium 780
Sevan Sevan Sevan City Stadium 500
Shirak-2 Gyumri Gyumri City Stadium 2,844
Torpedo Yerevan Yerevan Abovyan City Stadium 3,946
Urartu-2 Yerevan Urartu Training Centre 500
Van Charentsavan Charentsavan City Stadium 5,000
West Armenia Yerevan Dzoraghbyur Training Centre n/a

WinnersEdit

Year Winner Runner-up
1992 Ararat-2 Aragats
1993 Zangezour Artashat
Lori Vanadzor Aznavour
1994 Aragats Kasagh
1995 transitional season (no winner)
1995–96 Arabkir BKMA Yerevan
1996–97 Dvin Artashat Lori Vanadzor
1997 Aragats Spitak
1998 Zvartnots-AAL Lori
1999 Dinamo Yerevan Mika-Kasagh
2000 Armenicum Karabakh
2001 Malatia FIMA Yerevan
2002 Armavir FC Araks
2003 Kilikia Vagharshapat
2004 Pyunik-2 Lernayin Artsakh
2005 Pyunik-2 Ararat Yerevan
2006 Pyunik-2 Lernayin Artsakh
2007 Pyunik-2 Mika-2
2008 Shengavit (Ulisses-2) Pyunik-2
2009 Impulse Shengavit (Ulisses-2)
2010 Ararat Yerevan Banants-2
2011 Shengavit (Ulisses-2) Mika-2
2012–13 Alashkert Pyunik-2
2013–14 Banants-2 Alashkert-2
2014–15 Alashkert-2 Banants-2
2015–16 Alashkert-2 Mika-2
2016–17 Banants-2 Pyunik-2
2017–18 Lori Artsakh
2018–19 Junior Sevan Yerevan