The 2015 William Jones Cup was the 37th staging of William Jones Cup, a top-level international basketball tournament of FIBA Asia. The tournament was held in Taiwan from 29 August until 6 September 2015.[1] All games were played in Xinchuang Gymnasium, New Taipei City.

2015 William Jones Cup
2015 William Jones Cup logo.png
Tournament information
LocationM: New Taipei
W: Taipei
DatesM: 29 August–6 September 2015
W: 3–7 August 2016
Host(s) Taiwan
TeamsM: 9
W: 6
Website2015 William Jones Cup
Final positions
ChampionsM:  Iran
W:  South Korea
1st runners-upM:  Philippines
W:  Japan B
2nd runners-upM:  Chinese Taipei A
W:  Chinese Taipei A
← 2014
2016 →

Contents

Men's tournamentEdit

Team standingsEdit

Team Pld W L PF PA PD Pts Tie
  Iran 8 7 1 613 502 +111 15
  Philippines 8 6 2 638 585 +53 14 1–0
  Chinese Taipei A (Blue) 8 6 2 639 604 +35 14 0–1
  Spartak Primorye 8 5 3 639 613 +26 13
  South Korea 8 4 4 584 593 −9 12
  Wellington Saints 8 3 5 688 688 0 11 1–0
  USA Overtake-Select 8 3 5 652 654 −2 11 0–1
  Japan 8 2 6 551 602 −51 10
  Chinese Taipei B (White) 8 0 8 548 711 −163 8

Day 1Edit

August 29
13:00
South Korea   46–77   Iran
Scoring by quarter: 14–12, 8–24, 16–21, 8–20
Pts: Cho Sung-min 15
Rebs: Kim Jong-kyu 8
Asts: Lee Jung-hyun 2
Pts: Jamshidi 13
Rebs: Kardoust 7
Asts: Aslani 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Leong Chuen Wing, Chan Wai Seong, Chen Chau-Hung
August 29
15:00
Chinese Taipei B   85–102   Wellington Saints
Scoring by quarter: 21–21, 17–26, 21–25, 26–30
Pts: Chou Yi Hsiang 27
Rebs: Lin Wei-Han, Lu Chi-Min 6
Asts: Lin Wei-Han 7
Pts: Edwards 28
Rebs: Turner 16
Asts: Devendorf 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Shin Gi Rok, Horiuchi Jun, Ho Ming Tat
August 29
17:00
USA Overtake-Select   65–84   Spartak Primorye
Scoring by quarter: 22–20, 4–18, 24–33, 15–13
Pts: Bradford 20
Rebs: Warner 8
Asts: Chandler 3
Pts: Ivanov 16
Rebs: Three players
Asts: Savelev 8
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Chung Yi-Chi, Chen Hung-Ming, Huang Ho-Yung
August 29
19:00
Chinese Taipei A   84–82 (OT)   Japan
Scoring by quarter: 22–21, 16–20, 19–13, 15–18Overtime: 12–10
Pts: Lin Chih-chieh 18
Rebs: Davis 13
Asts: Lin Chih-chieh 8
Pts: Takeuchi 17
Rebs: Tabuse, Takeuchi 9
Asts: Tanaka 5
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Matthew Bathurstt, Arnolfo Bermeo, Jafar Mohammadpour

Day 2Edit

August 30
13:00
Spartak Primorye   86–84   South Korea
Scoring by quarter: 28–26, 18–15, 22–20, 18–23
Pts: Fedorchuk 18
Rebs: Fedorchuk 11
Asts: Savelev 7
Pts: Kim Sun-hyung 24
Rebs: Moon Tae-young 7
Asts: Kim Tae-sul 8
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Han Wai Seong, Sung Ming-Lu, Chen Chun-Chih
August 30
15:00
Iran   88–66   Chinese Taipei B
Scoring by quarter: 20–9, 21–11, 32–20, 15–26
Pts: Mashayekhi 20
Rebs: Arghavan 10
Asts: Aslani, Jamshidi 4
Pts: Chou Po-Hsun, Chien Wei-Ju 13
Rebs: Chou Po-Hsun 5
Asts: Chien Wei-Ju 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Shin Gi Rok, Ho Ming Tat
August 30
17:00
Japan   76–91   USA Overtake-Select
Scoring by quarter: 25–13, 12–21, 18–34, 21–23
Pts: Matsui 20
Rebs: Ota 7
Asts: Tsuji 4
Pts: Chandler 26
Rebs: Watkins 15
Asts: Bradford 9
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Tsai Fu-Shan, Chen Ying-Cheng, Tien Hsiao-Lun
August 30
19:00
Philippines   77–69   Chinese Taipei A
Scoring by quarter: 26–20, 21–11, 7–23, 23–15
Pts: Romeo 18
Rebs: Tautuaa 9
Asts: William 4
Pts: Chen Shih-Nien, Davis 12
Rebs: Davis 13
Asts: Chen Shih-Nien 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Jafar Mohammadpour, Matthew Bathurstt, Horiuchi Jun

Day 3Edit

August 31
13:00
Wellington Saints   94–98   Spartak Primorye
Scoring by quarter: 27–16, 16–24, 20–26, 31–32
Pts: Braswell 25
Rebs: B. Davis 11
Asts: Braswell 3
Pts: Glazyrin 24
Rebs: Savelev 10
Asts: Savelev 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Chan Wai Seong, Ng Yui-Wai, Ho Chang-Jen
August 31
15:00
Japan   57–78   Iran
Scoring by quarter: 13–17, 9–16, 19–22, 16–23
Pts: Takeuchi 16
Rebs: Takeuchi 9
Asts: Three players 3
Pts: Haddadi 14
Rebs: Sahakian 11
Asts: Mashayekhi 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Wu Chien-Wu, Huang Yung-Chu, Hsien Wen-Wei
August 31
17:00
South Korea   82–70   Philippines
Scoring by quarter: 20–21, 16–13, 18–20, 28–16
Pts: Lee Seung-hyun 19
Rebs: Moon Tae-young 12
Asts: Park Chan-hee, Kim Tae-sul 4
Pts: Romeo 23
Rebs: Abueva, de Ocampo 6
Asts: William 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Matthew Bathurstt, Jafar Mohammadpour, Horiuchi Jun
August 31
19:00
Chinese Taipei A   96–77   USA Overtake-Select
Scoring by quarter: 27–13, 15–21, 28–19, 26–24
Pts: Chen Shun Hsiang, Liu Cheng 14
Rebs: Wu Tai-hao 7
Asts: Chen Shih-chieh 7
Pts: Bradford 19
Rebs: Hall, Warner 14
Asts: Three players 2
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Leong Chuen Wing, Shin Gi Rok

Day 4Edit

September 1
13:00
Philippines   85–71   Spartak Primorye
Scoring by quarter: 20–23, 23–17, 18–10, 24–21
Pts: de Ocampo 13
Rebs: Abueva 8
Asts: Tautuaa 5
Pts: Glazyrin 23
Rebs: Fediushin 8
Asts: Savelev 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Shin Gi Rok, Leong Chuen Wing, Huang Hsien-Ming
September 1
15:00
Iran   83–70   Wellington Saints
Scoring by quarter: 13–15, 22–19, 23–22, 25–14
Pts: Haddadi 17
Rebs: Haddadi 10
Asts: Kamrani 3
Pts: Braswell, B. Davis 12
Rebs: B. Davis 7
Asts: Four players 1
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Horiuchi Jun, Lan Wei-Hsiung, Chu Sheng-Tung
September 1
17:00
USA Overtake-Select   80–94   South Korea
Scoring by quarter: 18–29, 25–19, 12–27, 25–19
Pts: Chandler 20
Rebs: Chandler, Hall 9
Asts: McDonald 4
Pts: Lee Seung-hyun
Rebs: Kim Jong-kyu 8
Asts: Kim Tae-sul 9
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Matthew Bathurstt, Chang Lu-Yueh
September 1
19:00
Chinese Taipei B   69–84   Chinese Taipei A
Scoring by quarter: 17–25, 21–12, 10–24, 21–23
Pts: Chou Yi-Hsiang 22
Rebs: Chou Po Hsun 12
Asts: Chou Yi-Hsiang 4
Pts: Chou Po Chen 19
Rebs: Wu Tai-hao 10
Asts: Tseng Wen Ting 6
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Jafar Mohammadpour, Chan Wai Seong, Edmond Ho Ming Tat

Day 5Edit

September 2
13:00
Iran   66–81   USA Overtake-Select
Scoring by quarter: 14–22, 16–9, 17–29, 19–21
Pts: Lalehzadeh 12
Rebs: Hassanzadeh 8
Asts: Kamrani 2
Pts: Warner 34
Rebs: Warner] 12
Asts: Warner 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Edmond Ho Ming Tat, Shin Gi Rok, Yu Jung
September 2
15:00
Japan   60–75   Philippines
Scoring by quarter: 10–11, 15–18, 19–17, 16–29
Pts: Takeuchi 15
Rebs: Takeuchi 13
Asts: Three players 2
Pts: Romeo 16
Rebs: Abueva 8
Asts: William 5
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Chen Hung-Ming, Lin Chieh-Hung, Wei Sheng-Hsuan
September 2
17:00
South Korea   74–70   Wellington Saints
Scoring by quarter: 18–20, 15–16, 16–17, 25–17
Pts: Moon Tae-young 20
Rebs: Moon Tae-young 8
Asts: Kim Tae-sul 11
Pts: Turner 24
Rebs: Turner 14
Asts: Devendorf 2
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Wu Chien-Wu, Ho Chang-Jen, Chuang Chih-Chun
September 2
19:00
Spartak Primorye   97–67   Chinese Taipei B
Scoring by quarter: 25–13, 24–16, 23–16, 25–22
Pts: Fediushin 18
Rebs: Fedorchuk 10
Asts: Savelev 10
Pts: Lu Chi-Min 23
Rebs: Chou Po-Hsun, Chien Wei-Ju 4
Asts: Lu Chi-Min 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Chan Wai Seong, Leong Chuen Wing

Day 6Edit

September 3
13:00
Philippines   65–74   Iran
Scoring by quarter: 14–17, 17–17, 16–20, 18–20
Pts: Taulava 12
Rebs: Taulava 8
Asts: Norwood 3
Pts: Haddadi 22
Rebs: Haddadi 15
Asts: Kamrani 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Wu Liang-Min, Hsien Wen-Wei, Chang Lu-Yueh
September 3
15:00
Wellington Saints   89–81   Japan
Scoring by quarter: 16–23, 18–22, 30–17, 25–19
Pts: Turner 24
Rebs: Turner 11
Asts: Braswell 5
Pts: Takeuchi 23
Rebs: Takeuchi 13
Asts: Tsuji 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Huang Hsien-Ming, Ng Yui-Wai, Chen Chau-Hung
September 3
17:00
Chinese Taipei B   70–77   South Korea
Scoring by quarter: 22–24, 8–13, 20–26, 20–14
Pts: Lu C.J. 14
Rebs: Chou P.C. 6
Asts: Lin W.H. 5
Pts: Lee J.H. 17
Rebs: Kim J.K. 13
Asts: Park C.H., Kim T.S. 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Leong Chuen Wing, Chan Wai Seong, Edmond Ho Ming Tat
September 3
19:00
Spartak Primorye   73–77   Chinese Taipei A
Scoring by quarter: 23–16, 9–18, 15–19, 26–24
Pts: Glazyrin 17
Rebs: Gudumak 14
Asts: Savelyev 5
Pts: Liu 25
Rebs: Davis 11
Asts: Liu 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Jafar Mohammadpour, Matthew Bathurstt

Day 7Edit

September 4
13:00
Philippines   92–88 (OT)   Wellington Saints
Scoring by quarter: 25–25, 7–17, 20–17, 26–19, Overtime: 14–10
Pts: William 22
Rebs: Abueva 10
Asts: William 5
Pts: Davis 31
Rebs: Davis 13
Asts: Bloxham 7
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Chen Caun-Chih, Chu Sheng-Tung, Huang Hsien-Ming
September 4
15:00
Japan   60–54   South Korea
Scoring by quarter: 15–9, 19–12, 12–18, 14–15
Pts: Takeuchi 18
Rebs: Takeuchi 17
Asts: Tabuse 3
Pts: Lee J.H. 19
Rebs: Lee S.H. 12
Asts: Three players 2
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Leong Chuen Wing, Edmond Ho Ming Tat, Lin Chieh-Hung
September 4
17:00
USA Overtake-Select   95–69   Chinese Taipei B
Scoring by quarter: 20–25, 17–10, 30–14, 28–20
Pts: Warner 32
Rebs: Warner 17
Asts: Bradford 3
Pts: Lee C.W. 25
Rebs: Liu Y.K. 17
Asts: Lin W.H. 7
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Jafar Mohammadpour, Shin Gi Rok, Chan Wai Seong
September 4
19:00
Chinese Taipei A   63–69   Iran
Scoring by quarter: 16–15, 16–16, 19–24, 12–14
Pts: Liu 12
Rebs: Three players 6
Asts: Tseng 4
Pts: Three players 11
Rebs: Haddadi, Sahakian 12
Asts: Kamrani 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Jun Horiuchi, Arnolfo Bermeo, Matthew Bathurstt

Day 8Edit

September 5
13:00
Chinese Taipei B   55–72   Japan
Scoring by quarter: 13–12, 21–18, 10–20, 11–22
Pts: Chou Y.H. 19
Rebs: Chou P.H. 9
Asts: Lin W.H. 4
Pts: Mitsuhara 26
Rebs: Mitsuhara 17
Asts: Tsuji 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Huang Yung-Chu, Sung Ming-Lu, Huang Ho-Yung
September 5
15:00
Iran   78–54   Spartak Primorye
Scoring by quarter: 18–14, 17–13, 31–17, 12–10
Pts: Kamrani 20
Rebs: Haddadi 7
Asts: Five players 2
Pts: Uzinskii 23
Rebs: Gudumak 10
Asts: Savelev, Gudumak 3
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Wu Chien-Wu, Ng Yui-Wai, Chang Lu-Yueh
September 5
17:00
USA Overtake-Select   74–78   Philippines
Scoring by quarter: 13–15, 17–25, 17–20, 27–18
Pts: Chandler 20
Rebs: Warner 16
Asts: Hall 2
Pts: Abueva 20
Rebs: Abueva, Tautuaa 8
Asts: Ganuelas 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Wu Liang-Min, Chan Wai Seong, Hsien Wen-Wei
September 5
19:00
Wellington Saints   84–86   Chinese Taipei A
Scoring by quarter: 22–16, 20–16, 17–18, 25–36
Pts: Braswell 22
Rebs: Davis 11
Asts: Devendorf 4
Pts: Davis 22
Rebs: Davis 9
Asts: Hung 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Arnolfo Bermeo, Jafar Mohammadpour, Horiuchi Jun

Day 9Edit

September 6
13:00
Philippines   96–67   Chinese Taipei B
Scoring by quarter: 24–21, 26–11, 32–21, 14–14
Pts: David 22
Rebs: Ramos 10
Asts: William 4
Pts: Chien 18
Rebs: Chen 8
Asts: Lin 6
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Horiuchi Jun, Shin Gi Rok, Ho Ming Tat
September 6
15:00
Japan   63–76   Spartak Primorye
Scoring by quarter: 16–18, 21–15, 15–19, 11–24
Pts: Furukawa 18
Rebs: Furukawa 6
Asts: Hashimoto 5
Pts: Ivanov 19
Rebs: Gudumak 12
Asts: Savelev 5
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Tsai Fu-Shan, Leong Chuen Wing, Sung Ming-Lu
September 6
17:00
Wellington Saints   91–89 (OT)   USA Overtake-Select
Scoring by quarter: 21–23, 21–18, 19–23, 20–17, Overtime: 10–8
Pts: Roscoe 24
Rebs: Turner 15
Asts: Roscoe 5
Pts: Bradford 23
Rebs: Warner 29
Asts: Bradford 4
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Chung Yi-Chi, Chen Hung-Ming, Chen Chau-Hung
September 6
19:00
Chinese Taipei A   80–73   South Korea
Scoring by quarter: 23–24, 18–21, 19–18, 20–10
Pts: Davis 13
Rebs: Davis 15
Asts: Tseng 4
Pts: Lee J.H. 31
Rebs: Ha S.J. 6
Asts: Kim T.S. 5
Xinchuang Gymnasium, New Taipei City
Referees: Jafar Mohammadpour, Arnolfo Bermeo, Matthew Bathurst

Women's tournamentEdit

Team standingsEdit

Team Pld W L PF PA PD Pts
  South Korea 5 5 0 396 276 +120 10
  Japan B 5 4 1 373 350 +23 9
  Chinese Taipei A (Blue) 5 3 2 352 320 +32 8
  New Zealand 5 1 4 317 354 −37 6
  United States WJC 5 1 4 355 398 −43 6
  Chinese Taipei B (White) 5 1 4 307 402 −95 6

Day 1Edit

July 27
15:00
Japan   60–82   South Korea

Day 2Edit

July 28
15:00
Japan   78–66   New Zealand

Day 3Edit

July 29
15:00
South Korea   75–56   New Zealand
July 29
19:00
Chinese Taipei A   59–69   Japan

Day 4Edit

Day 5Edit

July 31
17:00
Chinese Taipei B   57–71   Japan

AwardsEdit

Men's tournamentEdit

 2015 William Jones Cup Men's Tournament 
 
Iran
Fifth title
Most Valuable Player[2]
  Hamed Haddadi
Mythical Five[3]

Women's tournamentEdit

 2015 William Jones Cup Women's Tournament 
 
South Korea
Eleventh title

ReferencesEdit

  1. ^ "Iran basketball team to participate in two international tournaments". Tehran Times. 18 June 2015. Retrieved 29 June 2015.
  2. ^ "Gilas Pilipinas' Jayson Castro named to Jones Cup Mythical Five". InterAksyon. 6 September 2015. Archived from the original on 8 September 2015. Retrieved 6 September 2015.
  3. ^ "Jayson Castro named to Jones Cup Mythical Five". Rappler. 6 September 2015. Retrieved 6 September 2015.