2013 ICF Canoe Sprint World Championships

The 2013 ICF Canoe Sprint World Championships was held 29 August–1 September 2013 in Duisburg, Germany. The championships were awarded originally to Szeged, Hungary, but Szeged was moved to 2011 in the wake of Vichy, France's withdrawal in 2010 and awarded to Rio de Janeiro, who withdrew in September 2012. Consequently, the World Championships were awarded to Duisburg.

2013 ICF Canoe Sprint World Championships
LocationDuisburg, Germany
Start date29 August
End date1 September
Competitors956 from 78 nations

Explanation of eventsEdit

Canoe sprint competitions are broken up into Canadian canoe (C), an open canoe with a single-blade paddle, or in kayaks (K), a closed canoe with a double-bladed paddle. Each canoe or kayak can hold one person (1), two people (2), or four people (4). For each of the specific canoes or kayaks, such as a K-1 (kayak single), the competition distances can be 200 metres (660 ft), 500 metres (1,600 ft), or 1,000 metres (3,300 ft) long. When a competition is listed as a C-2 500 m event as an example, it means two people are in a canoe competing at a 500 metres (1,600 ft) distance.[1]

Participating nationsEdit

Athletes from 76 countries participated in the championships.[2]

Medal summaryEdit

Medal tablesEdit

CanoeEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Germany86216
2  Hungary75517
3  Russia4419
4  Canada2125
5  New Zealand2013
6  Poland1326
7  Australia1113
8  Brazil1012
9  Azerbaijan1001
  Portugal1001
  Sweden1001
12  Belarus0325
13  Czech Republic0123
14  Great Britain0112
15  Argentina0101
  Bulgaria0101
  Denmark0101
  Uzbekistan0101
19  France0022
  Spain0022
21  Chile0011
  Finland0011
  Romania0011
  Serbia0011
  Slovenia0011
Totals (25 nations)29292987

ParacanoeEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Great Britain5319
2  Brazil2013
3  Ukraine1124
4  Canada1102
5  Germany1012
6  Austria1001
  Spain1001
8  United States0224
9  Poland0123
10  Russia0112
11  Australia0101
  French Polynesia0101
  Romania0101
14  France0011
  Italy0011
Totals (15 nations)12121236

MenEdit

     Non-Olympic classes

CanoeEdit

Event Gold Silver Bronze
C–1 200 m[3]   Valentin Demyanenko (AZE) 38.462   Ivan Shtyl (RUS) 38.717   Alfonso Benavides (ESP) 39.060
C–1 500 m[4]   Isaquias Queiroz (BRA) 1:50.940   Vadim Menkov (UZB) 1:51.939   Erik Leue (GER) 1:53.032
C–1 1000 m[5]   Attila Vajda (HUN) 4:09.123   Sebastian Brendel (GER) 4:10.365   Isaquias Queiroz (BRA) 4:14.154
C–1 5000 m[6]   Sebastian Brendel (GER) 22:17.864   Attila Vajda (HUN) 22:24.149   Mark Oldershaw (CAN) 22:44.535
C–2 200 m m[7]   Germany
Robert Nuck
Stefan Holtz
36.331   Russia
Alexander Kovalenko
Nikolay Lipkin
36.551   Belarus
Dzmitry Rabchanka
Aleksandr Vauchetskiy
36.654
C–2 500 m[8]   Russia
Viktor Melantyev
Ivan Shtyl
1:44.285   Hungary
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
1:44.575   Czech Republic
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
1:45.082
C–2 1000 m[9]   Hungary
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
3:52.602   Russia
Viktor Melantyev
Ilya Pervukhin
3:53.934   Czech Republic
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
3:54.788
C–4 1000 m[10]   Germany
Kurt Kuschela
Erik Leue
Erik Rebstock
Peter Kretschmer
3:28.502   Belarus
Dzmitry Rabchanka
Dzmitry Vaitsishkin
Dzianis Harazha
Aleksandr Vauchetskiy
3:29.297   Hungary
Dávid Korisánszky
Péter Korisánszky
András Vass
Dávid Varga
3:30.568
C–1 200 m Relay[11]   Russia
Andrey Kraitor
Viktor Melantev
Andrey Ganin
Ivan Shtyl
2:48.255   Germany
Robert Nuck
Stefan Holtz
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
2:50.205   Canada
Jason McCoombs
Mark Oldershaw
Gabriel Beauchesne-Sévigny
Benjamin Russel
2:51.579

KayakEdit

Event Gold Silver Bronze
K–1 200 m[12]   Petter Öström (SWE) 34.644   Mark de Jonge (CAN) 34.674   Saúl Craviotto (ESP) 34.896
K–1 500 m[13]   Tom Liebscher (GER) 1:40.514   René Holten Poulsen (DEN) 1:41.628   Arnaud Hybois (FRA) 1:41.802
K–1 1000 m[14]   Max Hoff (GER) 3:44.210   Ken Wallace (AUS) 3:44.652   Bence Dombvári (HUN) 3:44.680
K–1 5000 m[15]   Ken Wallace (AUS) 19:44.059   Daniel Dal Bo (ARG) 19:46.138   Edward Rutherford (GBR) 19:47.275
K–2 200 m[16]   Russia
Yury Postrigay
Alexander Dyachenko
31.182   Great Britain
Liam Heath
Jon Schofield
31.755   Germany
Ronald Rauhe
Jonas Ems
31.901
K–2 500 m[17]   Portugal
Emanuel Silva
João Ribeiro
1:32.622   Belarus
Raman Piatrushenka
Vadzim Makhneu
1:32.711   France
Sébastien Jouve
Maxime Beaumont
1:33.023
K–2 1000 m[18]   Germany
Max Rendschmidt
Marcus Gross
3:22.331   Belarus
Pavel Miadzvedzeu
Aleh Yurenia
3:23.002   Hungary
Rudolf Dombi
Roland Kökény
3:23.021
K–4 1000 m[19]   Russia
Vitaly Yurchenko
Vasily Pogreban
Anton Vasilev
Oleg Zhestkov
2:58.692   Czech Republic
Daniel Havel
Lukáš Trefil
Josef Dostál
Jan Štěrba
2:59.375   Australia
Tate Smith
David Smith
Murray Stewart
Jacob Clear
2:59.942
K–1 200 m Relay[20]   Poland
Piotr Siemionowski
Denis Amroziak
Sebastian Szypula
Dawid Putto
2:27.605   Russia
Yury Postrigay
Maxim Molochkov
Oleg Kharitonov
Alexander Dyachenko
2:27.967   Hungary
Miklós Dudás
Sándor Tótka
Péter Molnár
Dávid Hérics
2:28.092

WomenEdit

     Non-Olympic classes

CanoeEdit

Event Gold Silver Bronze
C–1 200 m[21]   Laurence Vincent-Lapointe (CAN) 51.330   Staniliya Stamenova (BUL) 52.028   Zsanett Lakatos (HUN) 52.527
C–2 500 m[22]   Canada
Laurence Vincent-Lapointe
Sara-Jane Caumartin
2:03.004   Hungary
Zsanett Lakatos
Kincső Takács
2:04.842   Chile
Nancy Millan
Maria Mailliard
2:07.876

KayakEdit

Event Gold Silver Bronze
K–1 200 m m[23]   Lisa Carrington (NZL) 39.522   Marta Walczykiewicz (POL) 39.712   Špela Ponomarenko Janić (SLO) 39.951
K–1 500 m[24]   Danuta Kozák (HUN) 1:57.395   Katrin Wagner-Augustin (GER) 1:58.300   Lisa Carrington (NZL) 1:58.619
K–1 1000 m[25]   Erika Medveczky (HUN) 4:11.345   Verena Hantl (GER) 4:14.126   Edyta Dzieniszewska (POL) 4:14.677
K–1 5000 m[26]   Teneale Hatton (NZL) 22:08.367   Renáta Csay (HUN) 22:31.301   Anne Rikala (FIN) 22:32.654
K–2 200 m[27]   Germany
Franziska Weber
Tina Dietze
37.525   Poland
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
38.181   Serbia
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
38.223
K–2 500 m[28]   Germany
Franziska Weber
Tina Dietze
1:47.070   Hungary
Katalin Kovács
Natasa Dusev-Janics
1:48.006   Poland
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
1:48.537
K–2 1000 m[29]   Hungary
Gabriella Szabó
Krisztina Fazekas Zur
3:53.740   Germany
Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
3:56.344   Romania
Irina Lauric
Bianca Plesca
3:58.996
K–4 500 m[30]   Hungary
Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Krisztina Fazekas Zur
Ninetta Vad
1:32.272   Germany
Franziska Weber
Tina Dietze
Katrin Wagner-Augustin
Verena Hantl
1:33.510   Belarus
Marharyta Tsishkevich
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
1:33.642
K–1 200 m Relay[31]   Hungary
Natasa Dusev-Janics
Ninetta Vad
Krisztina Fazekas Zur
Danuta Kozák
2:49.415   Poland
Karolina Naja
Edyta Dzieniszewska
Ewelina Wojnarowska
Marta Walczykiewicz
2:49.609   Russia
Natalia Podolskaya
Elena Polyakova
Natalia Lobova
Natalia Proskurina
2:51.679

ParacanoeEdit

     Non-Paralympic classes

Event Gold Silver Bronze
Men's K–1 200 m A[32]   Fernando Fernandes de Pádua (BRA) 51.330   Ian Marsden (GBR) 51.920   Christian Mathes (GER) 53.021
Men's K–1 200 m TA[33]   Mendy Swoboda (AUT) 40.790   Victor Potanin (RUS) 43.205   Pier Alberto Buccoliero (ITA) 45.892
Men's K–1 200 m LTA[34]   Tom Kierey (GER) 38.891   Iulian Serban (ROU) 39.505   Yuriy Kikhayev (UKR) 39.840
Men's V–1 200 m A[35]   Oleksandr Hrechko (UKR) 1:01.610   Jakub Tokarz (POL) 1:03.813   Daniel Hopwood (GBR) 1:11.275
Men's V–1 200 m TA[36]   Javier Reja (ESP) 56.111   Nicholas Heald (GBR) 56.719   Tomasz Mozdzierski (POL) 56.754
Men's V–1 200 m LTA[37]   Caio Ribeiro de Carvalho (BRA) 50.613   Patrick Viriamu (TAH) 51.713   Miroslaw Rosinski (POL) 52.561
Women's K–1 200 m A[38]   Jeanette Chippington (GBR) 59.808   Svitlana Kupriianova (UKR) 1:03.305   Alexandra Dupik (RUS) 1:06.423
Women's K–1 200 m TA[39]   Emma Wiggs (GBR) 56.892   Megan Blunk (USA) 57.507   Nataliia Lagutenko (UKR) 1:04.271
Women's K–1 200 m LTA[40]   Christine Gauthier (CAN) 54.317   Anne Dickins (GBR) 54.889   Cindy Moreau (FRA) 54.977
Women's V–1 200 m A[41]   Jeanette Chippington (GBR) 1:05.628   Kara Kennedy (AUS) 1:17.466   Anne Yoshida (USA) 1:31.382
Women's V–1 200 m TA[42]   Jeanette Chippington (GBR) 1:03.243   Megan Blunk (USA) 1:10.838   Tamara Oliveira da Silva (BRA) 1:11.469
Women's V–1 200 m LTA[43]   Andrea Green (GBR) 59.967   Christine Gauthier (CAN) 1:01.878   Anya Pierce (USA) 1:03.898

ReferencesEdit

  1. ^ "About Canoe Sprint". International Canoe Federation. Archived from the original on 8 October 2010. Retrieved 6 October 2010.
  2. ^ "2013 ICF Canoe Sprint World Championships". Retrieved 3 January 2014.
  3. ^ Men's C–1 200 m Results
  4. ^ Men's C–1 500 m Results
  5. ^ Men's C–1 1000 m Results
  6. ^ Men's C–1 5000 m Results
  7. ^ Men's C–2 200 m Results
  8. ^ Men's C–2 500 m Results
  9. ^ Men's C–2 1000 m Results
  10. ^ Men's C–4 1000 m Results
  11. ^ Men's C–1 200 m Relay Results
  12. ^ Men's K–1 200 m Results
  13. ^ Men's K–1 500 m Results
  14. ^ Men's K–1 1000 m Results
  15. ^ Men's K–1 5000 m Results
  16. ^ Men's K–2 200 m Results
  17. ^ Men's K–2 500 m Results
  18. ^ Men's K–2 1000 m Results
  19. ^ Men's K–4 1000 m Results
  20. ^ Men's K–1 200 m Relay Results
  21. ^ Women's C–1 200 m Results
  22. ^ Women's C–2 500 m Results
  23. ^ Women's K–1 200 m Results
  24. ^ Women's K–1 500 m Results
  25. ^ Women's K–1 1000 m Results
  26. ^ Women's K–1 5000 m Results
  27. ^ Women's K–2 200 m Results
  28. ^ Women's K–2 500 m Results
  29. ^ Women's K–2 1000 m Results
  30. ^ Women's K–4 500 m Results
  31. ^ Women's K–1 200 m Relay Results
  32. ^ Men's K–1 200 m A Results
  33. ^ Men's K–1 200 m TA Results
  34. ^ Men's K–1 200 m LTA Results
  35. ^ Men's V–1 200 m A Results
  36. ^ Men's V-1 200 m TA Results
  37. ^ Men's V-1 200 m LTA Results
  38. ^ Women's K–1 200 m A Results
  39. ^ Women's K–1 200 m TA Results
  40. ^ Women's K–1 200 m LTA Results
  41. ^ Women's V–1 200 m A Results
  42. ^ Women's V–1 200 m TA Results
  43. ^ Women's V–1 200 m LTA Results

External linksEdit