The 2008 UEFA Intertoto Cup was the last UEFA Intertoto Cup football tournament, the 14th to be organised by UEFA and the third since the competition's format was given a major overhaul. Three rounds were held, and eleven teams qualified for the second qualifying round of the UEFA Cup. The draw took place at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland on 21 April 2008. There were 11 co-winners of the tournament with outright winner of the competition being Braga due to their progress in the subsequent UEFA Cup campaign.

UEFA Intertoto Cup
Tournament details
Dates21 June 2008 – 27 July 2008
Teams50[1]
Final positions
ChampionsPortugal Braga
and 10 others (see below)
Tournament statistics
Matches played78
Goals scored186 (2.38 per match)
2007
The regions in a map

Contents

Association team allocationEdit

50 teams participated in the 2008 UEFA Intertoto Cup from 50 UEFA associations. Below is the scheme for the 2008 UEFA Intertoto Cup. The rankings throughout are based on the 2007 UEFA coefficients.

First round: (28 teams)

  • 28 from associations 23–36, 38–50 and 53

Second round: (28 teams)

  • 14 winners from the First Round
  • 14 from associations 9–22

Third round: (22 teams)

  • 14 winners from the Second Round
  • 8 from associations 1–8

First roundEdit

First leg matches were played on June 21 and 22 2008 and second leg matches were played on June 28 and 29 2008.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Southern-Mediterranean region[2]
Besa   1–1 (a)   Ethnikos Achnas[a] 0–0 1–1
Čelik   4–4 (a)   Grbalj 3–2 1–2
Rijeka   0–2   Renova[3] 0–0 0–2
Hibernians   0–3   Gorica 0–3 0–0
Central-East region[2]
Zhetysu   3–6   Budapest Honvéd[b] 1–2 2–4
Mika   2–2 (a)   Tiraspol 2–2 0–0
Neftchi Baku   3–3 (a)   Nitra 2–0 1–3
Cracovia   1–5   Shakhtyor Soligorsk 1–2 0–3
Etzella Ettelbruck   2–2 (a)   Lokomotivi Tbilisi 0–0 2–2
Northern region[2]
Ekranas   4–0   Narva Trans 1–0 3–0
HB Tórshavn   1–4   Elfsborg 1–4 0–0
Bohemians   9–3   Rhyl 5–1 4–2
Lisburn Distillery   3–6   TPS Turku 2–3 1–3
Riga   3–2   Fylkir 1–2 2–0

First legEdit

Besa  0–0  Ethnikos Achnas
Report

Čelik  3–2  Grbalj
Karić   30'
Hadžić   59' (pen.)
Novaković   77'
Report Kasalica   7'
Pavicević   90+2'

Rijeka  0–0  Renova
Report
Referee: Hubert Siejewicz (Poland)

Hibernians  0–3  Gorica
Report Xuereb   34' (o.g.)
Cvijanović   56'
Velikonja   58'
Referee: Ovidiu Alin Hategan (Romania)

Mika  2–2  Tiraspol
Veranyan   18'
Hakobyan   41'
Report Sidorenko   61' (pen.)
Serghei Namaşco   79'
Referee: Ninoslav Spasić (Serbia)

Neftchi Baku  2–0  Nitra
Sadygov   7'
Sadiqov   10'
Report

Cracovia  1–2  Shakhtyor Soligorsk
Nowak   25' Lyavonchyk   68'
Bychanok   72'
Referee: Joseph Attard (Malta)

Etzella Ettelbruck  0–0  Lokomotivi Tbilisi
Referee: Gediminas Mažeika (Lithuania)

Ekranas  1–0  Narva Trans
Bička   88' (pen.)
Referee: Gabriele Rossi (San Marino)

HB Tórshavn  1–4  Elfsborg
C. Jacobsen   16' Kurbegović   12'
Mobaeck   26'55'
Sjöhage   50'
Referee: Calum Murray (Scotland)

Bohemians  5–1  Rhyl
J. Byrne   51'
O. Heary   59'
Brennan   63' (pen.)
Fenn   71'
Crowe   80'
Report Connolly   25'
Referee: Jöuni Hietala (Finland)

Lisburn Distillery  2–3  TPS Turku
Armour   42'90+' (pen.) Pertot   68'88'
Ääritalo   76'
Referee: Luc Wouters (Belgium)

Riga  1–2  Fylkir
Novikov   76' Gíslason   26'
Gravesen   70' (pen.)
Referee: Svein Edvartsen (Norway)

Zhetysu  1–2  Budapest Honvéd
Mikhailov   60' Report Hercegfalvi   66'
Bojtor   75'
Referee: Vlado Svilokos (Croatia)

Second legEdit

Ethnikos Achnas  1–1  Besa
Manousakis   57' Leçi   90+'
Referee: Karen Nalbandyan (Armenia)

Ethnikos Achnas 1–1 Besa on aggregate. Besa won on away goals rule.


Grbalj  2–1  Čelik
Pavicević   51'
Kasalica   75'
Hadžić   18'
Referee: Sándor Andó-Szabó (Hungary)

Grbalj 4–4 Čelik on aggregate. Grbalj won on away goals rule.


Renova  2–0  Rijeka
Iseni   5'46'

Renova won 2–0 on aggregate.


Gorica won 3–0 on aggregate.


Budapest Honvéd  4–2  Zhetysu
Genito   26'
Smiljanić   45+'
Guie Guie   53'
Bojtor   90+'
Kiselyov   52'74'
Referee: Veaceslav Banari (Moldova)

Budapest Honvéd won 6–3 on aggregate.


Tiraspol  0–0  Mika
Referee: Dimitrios Kalopoulos (Greece)

Tiraspol 2–2 Mika on aggregate. Tiraspol won on away goals rule.


Nitra  3–1  Neftchi Baku
Semeník   21'83'
Čeman   46'
Report José Carlos   84'
Referee: Novo Panić (Bosnia-Herzegovina)

Nitra 3–3 Neftchi Baku on aggregate. Neftchi Baku won on away goals rule.


Shakhtyor Soligorsk  3–0  Cracovia
Kavalchuk   71' (pen.)
Krot   90+'
Nikiforenka   90+'
Referee: Akmalkhan Kholmatov (Kazakhstan)

Shakhtyor Soligorsk won 5–1 on aggregate.


Lokomotivi Tbilisi  2–2  Etzella Ettelbruck
Chirikashvili   28'
Aleksidze   30'
Da Luz   21'
F. Leweck   81' (pen.)
Referee: Pavle Radovanović (Montenegro)

Lokomotivi Tbilisi 2–2 Etzella Ettelbruck on aggregate. Etzella Ettelbruck won on away goals rule.


Narva Trans  0–3  Ekranas
Bička   35'
Trakys   37'
Matović   79'
Referee: Pavel Olšiak (Slovakia)

Ekranas won 4–0 on aggregate.


Elfsborg  0–0  HB Tórshavn
Referee: Anthony Buttimer (Ireland)

Elfsborg won 4–1 on aggregate.


Rhyl  2–4  Bohemians
Connolly   37'41' O'Donnell   29'
J. Byrne   32' (pen.)
McGuinness   34'
Singh   42'

Bohemians won 9–3 on aggregate.


TPS Turku  3–1  Lisburn Distillery
Ääritalo   42'
Paatelainen   75'
One   86'
G. Browne   84' (pen.)
Referee: Paulius Malžinskas (Lithuania)

TPS Turku won 6–3 on aggregate.


Fylkir  0–2  Riga
Kalonas   7'73'
Referee: Pol van Boekel (Netherlands)

Riga won 3–2 on aggregate.

Second roundEdit

The first leg was held on 5 and 6 July 2008, while the second leg was held on 12 July and 13 July 2008.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Southern-Mediterranean region[2]
Chernomorets Burgas   3–1   Gorica 1–1 2–0
Grbalj   2–3   Sivasspor 2–2 0–1
Grasshopper Zürich   5–1   Besa 2–1 3–0
Renova   1–3   Bnei Sakhnin 1–2 0–1
OFK Beograd   2–3   Panionios 1–0 1–3
Central-East region[2]
Germinal Beerschot[4]   1–2   Neftchi Baku 1–1 0–1
Saturn Moscow Oblast   8–1   Etzella Ettelbruck 7–0 1–1
Tiraspol   1–3   Tavriya Simferopol 0–0 1–3
Sturm Graz   2–0   Shakhtyor Soligorsk 2–0 0–0
Teplice[c]   3–3 (a)   Budapest Honvéd 1–3 2–0
Northern region[2]
TPS Turku   1–4   Odense 1–2 0–2
Hibernian   0–4   Elfsborg 0–2 0–2
Ekranas   1–7   Rosenborg 1–3 0–4
Riga   2–2 (a)   Bohemians 1–0 1–2

First legEdit

Chernomorets Burgas  1–1  Gorica
Michel   63' report Osterc   57'
Referee: Asaf Kenan (Israel)

Grbalj  2–2  Sivasspor
Francišković   23'34' Mehmet   14'39' (pen.)
Referee: Jorge Sousa (Portugal)

Grasshopper Zürich  2–1  Besa
Lulić   66'79' Fortunat   83'
Referee: Jiří Jech (Czech Republic)

Renova  1–2  Bnei Sakhnin
Angelovski   65' Khalaila   41' (pen.)
Rabah   64'
Referee: Markus Strömbergsson (Sweden)

OFK Beograd  1–0  Panionios
Kaluđerović   69'
Referee: Manuel Gräfe (Germany)

Germinal Beerschot  1–1  Neftchi Baku
Malki   18' Report Adamia   31'
Referee: Dejan Filipovic (Serbia)

Saturn Moscow Oblast  7–0  Etzella Ettelbruck
Kirichenko   2'35'70'71'
Angbwa   13'
Topić   18'
Ivanov   65'
Attendance: 10,000

Tiraspol  0–0  Tavriya Simferopol
Referee: Tsvetan Georgiev (Bulgaria)

Sturm Graz  2–0  Shakhtyor Soligorsk
Feldhofer   38'
Kienzl   55'
Referee: Libor Kovařik (Czech Republic)

Teplice  1–3  Budapest Honvéd
Lukáš   58' Hercegfalvi   35'
Abraham   81'
Abass   90+'
Referee: Hannes Kaasik (Estonia)

TPS Turku  1–2  Odense
One   37' Fall   5'
Sørensen   84'
Referee: Andrejs Sipailo (Latvia)

Hibernian  0–2  Elfsborg
Bajrami   17'
Augustsson   65'
Referee: Abby Toussaint (Luxembourg)

Ekranas  1–3  Rosenborg
Varnas   14' Strand   12'
Lago   35'
Koné   67'
Referee: Adrian McCourt (Northern Ireland)

Riga  1–0  Bohemians
Leonov   45'
Referee: Robert Krajnc (Slovenia)

Second legEdit

Gorica  0–2  Chernomorets Burgas
report Remzi   54' (pen.)
Michel   86'
Referee: Marcin Borski (Poland)

Chernomorets Burgas won 3–1 on aggregate.


Sivasspor  1–0  Grbalj
Diallo   83'
Referee: Igor Ishchenko (Ukraine)

Sivasspor won 3–2 on aggregate.


Besa  0–3  Grasshopper Zürich
Šabanović   54'68'
Zuber   86'
Referee: Augustus Constantin (Romania)

Grasshopper Zürich won 5–1 on aggregate.


Bnei Sakhnin  1–0  Renova
B. Ganayem   17'
Referee: István Vad II. (Hungary)

Bnei Sakhnin won 3–1 on aggregate.


Panionios  3–1  OFK Beograd
Barkoglou   25'
Choutos   45+'63' (pen.)
William   55'
Referee: Sascha Kever (Switzerland)

Panionios won 3–2 on aggregate.


Neftchi Baku  1–0  Germinal Beerschot
Allahverdiyev   57' Report
Referee: Mark Clattenburg (England)

Neftchi Baku won 2–1 on aggregate.


Saturn Moscow Oblast won 8–1 on aggregate.


Tavriya Simferopol  3–1  Tiraspol
Ljubenović   10'
Homenyuk   45+'
Gigiadze   51'
Bulat   90+'
Referee: Anders Hermansen (Denmark)

Tavriya Simferopol won 3–1 on aggregate.


Shakhtyor Soligorsk  0–0  Sturm Graz
Referee: Martin Atkinson (England)

Sturm Graz won 2–0 on aggregate.


Budapest Honvéd  0–2  Teplice
Jun   68'
Rosa   71'
Referee: Garðar Hinriksson (Iceland)

Budapest Honvéd 3–3 Teplice on aggregate. Budapest Honvéd advanced on away goals rule.


Odense  2–0  TPS Turku
Fall   21'52'
Referee: Igor Zakharov (Russia)

Odense won 4–1 on aggregate.


Elfsborg  2–0  Hibernian
M. Florén   20'
Bajrami   80'
Referee: Marijo Strahonja (Croatia)

Elfsborg won 4–0 on aggregate.


Rosenborg  4–0  Ekranas
Konan Ya   16'
Iversen   48'
Koné   52'90+'
Referee: Babak Guliyev (Azerbaijan)

Rosenborg won 7–1 on aggregate.


Bohemians  2–1  Riga
McGuinness   21'
Brennan   90' (pen.)
Chirkin   65'
Referee: Brage Sandmoen (Norway)

Bohemians 2–2 Riga on aggregate. Riga advanced on the away goals rule.

Third roundEdit

The first leg was held on 19 and 20 July 2008, while the second leg was held on 26 July and 27 July 2008. The 11 winners enter the 2nd qualifying round of the UEFA Cup.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Southern-Mediterranean region[2]
Bnei Sakhnin   1–3   Deportivo La Coruña[5] 1–2 0–1
Panionios   0–2   Napoli 0–1 0–1
Sivasspor   0–5   Braga 0–2 0–3
Grasshopper Zürich   4–0   Chernomorets Burgas 3–0 1–0
Central-East region[2]
Saturn Moscow Oblast   1–3   Stuttgart 1–0 0–3 (aet)
Neftchi Baku   2–3   Vaslui 2–1 0–2
Rennes   1–1 (10–9 p)   Tavriya Simferopol 1–0 0–1 (aet)
Sturm Graz   2–1   Budapest Honvéd 0–0 2–1
Northern region[2]
NAC Breda   1–2   Rosenborg 1–0 0–2
Odense   2–3   Aston Villa 2–2 0–1
Elfsborg   1–0   Riga 1–0 0–0

First legEdit

Bnei Sakhnin  1–2  Deportivo La Coruña
B. Ganayem   59' Lafita   54'
Riki   57'
Attendance: 3,000

Panionios  0–1  Napoli
Bogliacino   31'
Attendance: 5,000

Sivasspor  0–2  Braga
Linz   45+'
Moisés   78'
Referee: Dougie McDonald (Scotland)

Grasshopper Zürich  3–0  Chernomorets Burgas
Salatić   21'
Zárate   41'
Šabanović   80'
Referee: Damien Ledentu (France)

Saturn Moscow Oblast  1–0  Stuttgart
Kirichenko   4'
Attendance: 11,000

Neftchi Baku  2–1  Vaslui
Herasymyuk   28'
Sadiqov   84'
Report Genchev   29'
Referee: Igor Egorov (Russia)

Rennes  1–0  Tavriya Simferopol
Fanni   90+'
Referee: Nicola Rizzoli (Italy)

Sturm Graz  0–0  Budapest Honvéd
Attendance: 5,850

NAC Breda  1–0  Rosenborg
Amoah   19'
Referee: Levan Paniashvili (Georgia)

Odense  2–2  Aston Villa
Sidwell   25' (o.g.)
Møller Christensen   90'
Carew   7'
Laursen   76'
Attendance: 12,000
Referee: Andrea De Marco (Italy)

Elfsborg  1–0  Riga
Avdić   18'
Referee: Oleh Oriekhov (Ukraine)

Second legEdit

Deportivo La Coruña  1–0  Bnei Sakhnin
Valerón   40'
Attendance: 6,000

Deportivo La Coruña won 3–1 on aggregate.


Napoli  1–0  Panionios
Hamšík   65'

Napoli won 2–0 on aggregate.


Braga  3–0  Sivasspor
Matheus   45'
Linz   57'
Aguiar   70' (pen.)
Referee: Felix Brych (Germany)

Braga won 5–0 on aggregate.


Chernomorets Burgas  0–1  Grasshopper Zürich
Bobadilla   53'
Referee: Brage Sandmoen (Norway)

Grasshopper Zürich won 4–0 on aggregate.


Stuttgart  3 – 0 (a.e.t.)  Saturn Moscow Oblast
Šimák   82'
Marica   107'110'

Stuttgart won 3–1 on aggregate.


Vaslui  2–0  Neftchi Baku
Burdujan   30'
Temwanjera   38'
Report
Referee: Robert Schörgenhofer (Austria)

Vaslui won 3–2 on aggregate.


Tavriya Simferopol 1–1 Rennes on aggregate. Rennes won in a penalty shootout.


Budapest Honvéd  1–2  Sturm Graz
Smiljanić   8' Beichler   72'
Haas   77'
Attendance: 3,000
Referee: Alan Kelly (England)

Sturm Graz won 2–1 on aggregate.


Rosenborg  2–0  NAC Breda
Stoor   34'
Iversen   50' (pen.)
Referee: Cristian Balaj (Romania)

Rosenborg won 2–1 on aggregate.


Aston Villa  1–0  Odense
A. Young   50'
Attendance: 34,394

Aston Villa won 3–2 on aggregate.


Riga  0–0  Elfsborg
Referee: Aleksey Nikolaev (Russia)

Elfsborg won 1–0 on aggregate.

WinnersEdit

Eight of the eleven Intertoto Cup co-winners entered the UEFA Cup by winning their qualifying ties and progressed to the First Round. Five of those eight sides survived the First Round and entered the Group stage. Four of those five qualified for the Round of 32. Only Braga progressed to the Round of 16, making them the overall winners.

The 11 co-winners were:

See alsoEdit

NotesEdit

  1. ^ Apollon Limassol declined the participation, so Ethnikos Achna will participate instead
  2. ^ FC Fehérvár, Újpest FC and Kaposvári Rákóczi FC declined the participation
  3. ^ 1. FC Brno (4th team of Gambrinus liga) did not apply for the Intertoto Cup.

ReferencesEdit

  1. ^ "Intertoto Cup 2008". LinguaSport.com. Retrieved 28 October 2016.
  2. ^ a b c d e f g h i 2008 UEFA Intertoto Cup – Result of the draws – Rounds 1, 2 and 3 – House of European Football, 21 april 2008, Nyon
  3. ^ Vardar did not gain a UEFA licence
  4. ^ "Cercle laat Intertoto-ticket aan G.Beerschot" (in Dutch). sporza.be. 2008-05-13. Archived from the original on 2008-05-14. Retrieved 2008-05-13.
  5. ^ "El Deportivo no cumplió con su parte, pero estará en la Intertoto" (in Spanish). as.com. 2008-05-18.

External linksEdit